Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı

Zirai ilaç bayilik sınavı 2012

Evet arkadaşlar Zirai ilaç bayilik sınavı ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz güncel bir doküman hazırlamak istedik umarım işinize yarar ve beğenirsiniz. Bu konu ile ilgili her türlü sorunuzu bu başlık altından bizlere sorabilirsiniz bu sayede size hızlı bir şekilde dönüş yapabiliriz.

Sınav

03 Kasım 2012 de

saat 10 da

Ankarada yapılacaktır.

Zirai ilaç bayilik sınavı bilgileri

zirai ilaç bayilik sınavı duyurusu 17 eylül 2012 de www.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

zirai ilaç bayilik sınavına

* Ziraat mühendisleri

* Ziraat teknisyeni

* Eczacı

* Bitki sağlığı dersi alarak mezun olmuş kişiler başvurabilir.

zirai ilaç bayilik sınavına en geç  18 eylül 2012 tarihine kadar başvuru yapmanız gerekir.

Başvuru için

T.C.
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIGI il müdürlüklerine

* Diploma veya Mezuniyet Belgesinin kurumca onayli sureti

* T.C Kimlik Numarasi

* 2 adet vesikalik fotograf

Gereklidir.

3- Sinava girecek adaylar, 45 TL ( Kirkbeş TL ) sinav ucretini YEGiTEK Doner Sermaye işletmesinin T.C. Ziraat Bankasi Beşevler/ANKARA şubesi, Türkiye Vakiflar Bankasi Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankasi Küçükesat şubelerinden herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programi” araciligi ile aday kendi T.C. Kimlik Numarasini belirtmek
suretiyle 03/10/2012  –  12/10/2012 tarihleri arasinda yatiracaklardir.

4- Sinav ucretini yatiran her aday basvurusunu. 03/10/2012 – 12/10/2012 tarihleri arasinda www.meb.gov.tr internet adresinden yapacaktir.

5- Adaylarin sinava girecekleri yerleri, sinavm yapilacagi bina ve salonlan belirten Sinav Giris Belgesi, 17/10/2012 – 02/11/2012 tarihleri arasinda www.meb.gov.tr internet adresinden yayinlanacaktir. Adaylar; 17/10/2012 – 02/11/2012 tarihleri arasinda Sinav Ciris Belgesini www.meh.gov.tr internet adresinden alip, fotograf yapiştirarak yine ayni tarihler arasinda Bakanligimiz II Müdürlüklerine veya GKGM’ ye bagvurarak onaylatacaklardir.

8- Sinav 03/11/2012 Cumartesi gtinti saat 10.00’da Ankara’da yapilaeaktir.

9- Adaylar sinava fotografli sinav giri§ belgesi ve ozel kimlik belgelerinden birisi (niifus
ciizdani, siiriicii belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotografli sinav giri§ belgesi ile ozel
kimlik belgesi yaninda olmayan adaylar sinava alinmayacaktir.

10- Sinav soru ve cevap anahtan 06/11/2012 tarihinden sonra www.meb.gov.tr ve
www.gkgm.gov.tr internet adresinde yayinlanacaktir.

11- Adaylar sinav sonuflanni 28/11/2012 tarihinden sonra GKGM’ den ogrenebileceklerdir.
Aynca sinav sonu^lan www.meb.gov.tr internet adresinden ogrenebileceklerdir.

Sınav ile ilgili tüm detayların yer aldığı dosya aşağıda sizlere sunulmuştur.

Zirai ilaç bayiliği sınavı ile ilgili açıklamalar indirmek için buraya tıklayın

ilginizi cekebilir

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Eğitimi İlanı

TARIM SİGORTALARI HAVUZU EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENECEKTİR     Tarım Sigortaları Kanunu (Kanun No: 5363) kapsamında, …

21 Mesajlar

 1. Ya bu eczacılar nasıl katılıyor bu sınava anlamıyorum ne alaka yani ?

 2. Bu konudan yana bizde müzdaripiz. Çünkü eczacıların bu sınava girmesi bizce mantıksız geliyor. Zirai ilaç sınavı tamamen zirai alanda ders görmüş kişilere açık olmalı. AMA bu sınav geçtikten sonra T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir email atarak bu konu hakkında bir düzenleme yapılmasını isteyip. Gelen cevabı sizlerle paylaşacağız.

 3. Bende bir Ziraat Müh. banada biraz farklı geldi bu durum o yüzden hem yetkili hemde bilgili sayılacak düzeyde bir şahıs ile görüştüm. Bana belli ilaçları sadece kullanımı sağlığa zararlı olan doz aşımı muhabbeti olan ilaçlar için dediler. Bence pek mahsuru yok bu uygulama yıllardır var ve yıllardır eczaneden zirai ilaç alan birisine ne rastladım nede duydum. Sadece eczacılar yetkilerini artırabilmek içi,n giriyorlar gibime geliyor bu sınava. Ekonomik bir muhabbetleri yok yani…

 4. Yinede bu uygulama ile pek yakında eczanelerin yanlarında zirai ilaç satan yerler görebiliriz. Sonuçta ülkemiz tarım için daima büyüme potansiyeline sahip bir ülke. Bu sebepten ileride bir aksaklık ve bir mağduriyet çıkmaması için. Sadece zirai bilgisi olan kişilerin satması ve bu sınava girmesi bizce daha mantıklı geliyor. Bu arada görüşünüzü bildirdiğiniz ve bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 5. döküman nerde ?

 6. yazıda mevcut dikkat edin en alt kısımda.

 7. sınav ile ilgili cıkabilecek sorular var mı? yada çalısma notları? nerden not bulacagız? neye calısacagız belli değil

 8. Geçen yıllarda çıkmış soruları çözerek ve inceliyerek çalışabilirsiniz.

  https://www.ziraatfakultesi.net/zirai-ilac-bayilik-sinavi-sorulari.html

 9. hazırlanan çalışma dökümanları hangi yazının altında göremedim,yardımcı olurmusunuz

 10. 3 kasımdaki sınav konuları,yada çalışma dökümanları bulabılırmıyız

 11. yazının en altında yer alıyor hocam farklı renkte ” Zirai ilaç bayiliği sınavı ile ilgili açıklamalar ” diye yazan kısma tıklayın göreceksiniz.

 12. Sayın Admin,

  Ziraat Mühendislerinin, Ziraat Teknisyen ve Teknikerlerinin yapılan yönetmelik değişikliği ile, zirai ilaç bayiliği ve toptancılık sınavına katılarak, yetki belgesi almalarına Danıştay nezdinde iptal başvurusu yaptığını öğrenmiş bulunuyorum.

  Yıllarca alanda belirtilen teknik eleman sıfatına sahip arkadaşlarla çalıştım. Ziraat Teknisyeni dört yıl tarım okuyan, 2 yıl bitki koruma dersi alan, Teknikerler ise, altı yıl tarım eğitimi alan, 3 yıl bitki koruma dersi gören teknik elemanlardır. Mühendis arkadaşlar ise, bitki koruma bölüm mezunu hariç, detaylı veya yeterli bitki koruma dersi ile ilgisi olmayan bölüm mezunları olarak hayata atılırlar. Bir makinacı, ekonomist, zooteknist… bitki koruma konusunda hiç bir teknikerin seviyesinde değil.

  Yapılan başvuruyu çok oburca ve meslek etiği açsından sakat bulduğumu, meslektaşlarıma yakıştıramadığımı ifade etmeliyim.

  Bu işe ön ayak olanların hepsini, herkese açık platformda Tarım Teknikerleriyle bitki koruma konusunda tartışmaya veya sınav yoluyla yarışmaya davet ediyorum. Yapılan işin doğruluğunu savunan onurlu biri varsa, hodri meydan…

  Saygı yolluyorum

 13. Bu tarz bir başvurunun olup olmadığını şuan sizden öğreniyoruz. Ama eğer bu tarz bir işlem varsa kararınızı kesinlikle destekliyoruz bazı noktaları hariç. O noktalara gelecek olursak tekniker veya mühendis aynı amaç için eğitilmiş durumdayız yani TARIM VEYA ZİRAAT. Bu yüzden bu alana dahil olan bu sınavın bizce bu alanda eğitim görmüş herkese açık olması gerekir. Ama illa birileri bu işin dışında tutulacaksa o da ECZACILAR olmalıdır. Çünkü eczacıların bu konuda ne bir eğitimi ne de bir bilgisi olduğunu düşünüyoruz. Değerli yorumunuz ile bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

 14. eczacıların sınava neden katıldıklarını anlamayan arkadaşlar cevaben yazıyorum.
  Hangi ziraat fakultesinde toksikoloji ana bilim dalı var.
  Adam akıllı toksikoloji bilinmeden ilaç satmak cesaret işidir.
  Eczacılar ilacın tüm üretim aşamasında bulunurlar.
  ilaç nedir nasıl hazırlanır? Kontrrolleri üretim aşamaları nelerdir? labratuar çalışması nasıl yapılır?Ar-ge de doktorlar ve eczacılar önemlidir.
  İlaç eczacıdan sorulur. Eczacılar hem beşeri hem de zirai tüm ilaç formulasyonu kimyasal yapılarını antidotlarına kadar bilirler .

 15. ziraat mühendisi der ki

  Bu sınavın amacı zirai ilaç bayii açmak amacı taşımaktadır. Zirai ilaç bayiine çiftçi gelir ve tarlasındaki bitki ile ilgili sorunlarını anlatır. Bazen yanında sorunlu bitkiyi de beraberinde getirebilir. Hatta siz sorunu yerinde görebilmek için araziye gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tüm bu durumlarda size ziraat fakültesinde öğretilen bilgiler yardımcı olacaktır.Toksikoloji bu bilgilerin bir parçasıdır. Ancak toprak özellikleri, bitki besleme,dış etkenler, herboloji,fungal hastalılar, sulama koşulları gibi onlarca faktörde etkilidir. Eczacılık fakültesinde bu onlarca blginin verildiğini zannetmiyorum..

 16. ziraat fakültesi

  Hay ağzına sağlık..Kardeşim zaten ziraat mühendisi ilacın nasıl yapıldığıyla ilgilenmez ne işe yarar ve nerde nasıl kullanması gerektiği ile ilgilenir.Yani anlayacağın biz ilacın yapımıyla ilgilenmiyoruz ne işe yarar ona bakarız..

 17. açıköğretim tarım mezunları bu belgeyi almak için sınava girebilir mi

 18. Net bir bilgimiz yok, ama araştıralım bir kaç gün içinde net cevap veririz takipte kalın lütfen.

 19. Ziraat Teknikeri

  Bitki sağlığı dersi alarak mezun olmuş kişiler başvurabilir diye yazmışsınız, sayın Admin. Doğrusu “Bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Tekniker olmak” diye olacak; lütfen Ziraat Mühendisleri olarak Ziraat Teknikerlerinin haklarına ve şahsiyetlerine saygı gösterin…

 20. Biz sadece evrakların veya dosyaların içinde yazan cümleleri geçirdik hocam. Yoksa ziraat mühendisine de, ziraat teknikerine de, çiftçiye de saygımız sonsuz. Bu topraklara alın teri karışan herkese saygımız sonsuz bizim.

 21. ARKADASLAR İLACIN OLDUGU HERYERDE ECZACI OLMAK ZORUNDADIR.EN NİHAYETİNDE KULLANDIGINIZ BU İLACLARDA EKOLOJİK DONGU İCİNDE İNSAN BUNYESİNE KARISACAKTIR BUNUN HAZIRLANISINDAN KULLANILISINA HER ALANDA ECZACININ BİLGİ VE BECERİSİNE İHTİYAC VARDIR.HAKLISINIZ ZİRAAT MUHENDİSLERİ HASTALIGI TESHİS EDİP RECETE YAZMALIDIR GERİSİNİ ECZACIYA BIRAKMALIDIR..SİZİN MANTIGINIZLA DUSUNECEK OLURSAK BESERİ İLACLARI NEDEN DOKTORLAR SATMIYORLAR??

  BUNU Bİ DUSUNMENİZİ İSTERİM..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]