Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
yanıkara

Yanıkara – (Blackleg)

Yanıkara – (Blackleg)

Yanıkara nedeni; Cl. chauvei bakterisidir. Sığır ve mandalarda rastlanır. Deri altı bağ dokusu ve kas dokularında nekrotik ve emphysematoz nitelikte yangı meydana getiren öldürücü ve salgın hastalıktır.
Yanıkaradan ölen hayvanların kadavralarındaki sporlar toprağa geçerek yıllarca canlılıklarını koruyabilirler. Toprağın sürülmesi esnasında sporların aktiviteleri daha da artar.
Etken sindirim kanalı mukozasından kana geçerek, kan dolaşımı ile kaslara ulaşır. Genç sığırların diş değiştirme sırasında meydana gelen ağız yaraları, etkenin vücuda girmesi için elverişli ortam yaratır. Bu yüzden 6 aylık ile 2,5 yaş arsındaki sığırlarda daha sık rastlanır.

Yanıkara belirtileri
Hastalık genelde ani olarak ortaya çıkar. Sürüdeki hayvanların bir iki tanesi hiç bir belirti görülmeden merada veya ahırda ölü olarak bulunabilir. Klinik semptomlar dikkatle takip edilirse başlangıçta beden ısıs yüksektir. Fakat kaslarda emphysematöz şişliklerin ve diğer belirtilerin ortaya çıktığı dönemlerde beden ısısı normal veya normalin altındadır. İştahsızlık, durgunluk ve rumen atonisi gibi genel belirtiler başlangıçtan itibaren vardır.
Bir iki gün içinde omuz, sırt ve göğsün yan taraflarında deri altında şişlikler oluşmaya başlar. Bu şişlikler giderek büyür ve birbirleriyle birleşirler. Önceleri sıcak ve ağrılı olan bu şişlikler, giderek soğur ve ağrısız duruma geçer. Bu dönemde en belirgin semptom, palpasyonda ”krepitasyon” hissedilmesidir.
Kesin tanı otopsi ve labaratuvar muayenesinde Cl. bakterilerinin görülmesi ile konur.

Yanıkara tedavisi
Tedaviye genelde geç kalındığı için başarılı sonuçlar alınamaz. Yüksek dozda penisilin kullanılabilir.

Yanıkaradan korunma
Hastalığın ilk görülmeye başlanması ile 4 aylıktan büyük tüm hayvanlara aşı uygulaması yapılır.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]