Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Şap hastalığı

Sığırda Şap hastalığı

Şap – Sığırda Şap hastalığı

Etken; Ülkemizde A, C, O ve Asya tipleri olan rhino virüstür.
Çok bulaşıcı, bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan, akut seyreden bir hastalıktır. Bulaşma hızla yayılır ve 2-3 gün içinde tüm sürüyü hasta yapabilir. Belirtiler ise hemen 2-3 gün içinde çıkar.
Virus dokularda, idrarda, sütte, dışkıda ve altlıklarda 1-3 hafta kadar canlı kalabilir. Asit ortamlarda fazla yaşayamaz. Dış ortamda suda, yiyeceklerde, kıllar üzerinde 3 ay kadar canlı kalabilir. Isıya karşı oldukça duyarlıdır.
Hastalar salya, idrar, dışkı, süt ve sekretleri ile virusu ortama yayarlar. Hayvanlar virusu solunum ve sindirim yolu ile alırlar.

Sığırda Şap hastalığı belirtileri
Yüksek ateş, ağız ve ayakta vezikül denilen su kesecikleri gözükür, ağızdaki veziküller önce beyaz sonra saman rengine dönüşür. Dilde ve yanakta, dişte, damakta, dudağın iç yüzünde de bu tip veziküllere rastlanır. Şiddetli salya vardır. Ayaklardaki lezyonlardan dolayı topallık görülür. Gebe ineklerde yavru atmalar olabilir, meme dokusuna yayılan lezyonlar, mastitise neden olurlar. Besi sığırcılığında önemli ekonomik kayıplara neden olur. Çünkü yeme içmenin durması ile kaybedilen kondüsyonlar yeniden yerine konamaz.

Sığırda Şap hastalığı tedavisi
Kesin tedavisi yoktur.
Hayvanların ağızlarına 2-3 misli sulandırılmış sirke içine %3 şap katılarak ağız yıkanır. Ayaklara dezenfektan uygulanır. Sekonder enfeksiyonları önlemek için geniş spektrumlu antibiyotik yapılır.

Sığırda Şap hastalığından korunma ;
Aşı uygulaması 6 ayda bir uygulanır.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

One comment

  1. Yararlı bilgiler, cidden çok tehlikeli sığırda şap hastalığı çok dikkat etmek gerekli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]