Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Rumen Asidozu

Rumen Asidozu

Rumen Asidozu

Rumen Asidozu Etkeni; Kolay fermente olabilen karbonhidrat yönünden zengin (hububat taneleri, un, kepek, değirmen artıkları, nişasta ve bira artıkları, melas, şeker pancarı posaları vb.) maddelerin alışılmışın dışında yüksek oranda yedirilmesi ile oluşur. Halk arasında tohmalama, yem tutması, hamurlama gibi adlarla anılır.

Kolay fermente olan bu ürünler rumende streptekokus bovis tarafından parçalanarak bol miktarda laktik asit açığa çıkartırlar. Bu asitler de ortamın PH ını düşürür.  PH ın 5 in altına düşmesi ile Laktobasillus bakterileri daha da fazla ürerler ve asitik ortamı daha da asitleştirirler.

Asit ortamda protozoonlar, selüloz parçalayan bakteriler ve diğer asitten etkilenen bakteriler tahrip olurlar. Böylece ortam daha da asitleşirken, rumende asit-baz dengesi iyice bozulur, Aşırı asit ortamdaki rumende ”akut rumenitis” şekillenir. Rumen mukozası yer yer nekroza olarak yaşlı bir ağaç kabuğu gibi soyularak dökülür. Rumendeki bu bozukluğun iyileşmesi ise haftalar alabilir. Rumendeki bu nekroz odaklarından crinobakterium, fusobakterium nekroforuz gibi bakteriler girerek değişik hastalıklara neden olurlar. Örneğin  ”laminitis” ve ”karaciğer nekroz odakları” gibi.

Rumen Asidozu SEMPTOMU;

1) Hafif derecede Rumen Asidozu;

Birkaç gün iştahsızlık, kaba yemleri tercih etme, rumen hareketlerinde azalma, süt veriminde düşme görülür. Dışkı yumuşak ve keskin kokuludur. Hastalar kendiliklerinden yavaş yavaş iyileşirler. Bazılarında ise tablo daha da ağırlaşır.

 

2) Orta derecede Rumen Asidozu;

Yem yemeden 8-10 saat sonra hastalık başlar. Süt kesilir, su içmez. Diş gıcırdatması, inleme,sancı belirtileri ortaya çıkar. Hayvanlar oldukça durgundurlar ve yürümek istemezler, beden ısısı genelde normaldir, nabız 110-120’ye çıkar. Karın hacmi artmış ve ventrale kaymıştır. Hastalığın 2.gününde dışkı yumuşar keskin kokulu ve köpüklüdür. Zaman uzadıkça ishal oluşur. İshal oluşması ile bazı hastalar iyileşebilir.

 

3) İleri Derecede Rumen Asidozu ;

Hastalık hafif ve orda derecedeki belirtilerle başlar. Fakat bu belirtiler daha da belirginleşir. 3. günde genel durum iyice bozulur. Hayvan ayağa kalkamaz, nabız zayıflar beden ısısı normal, veya normalin altında kalır, Hayvan bitkindir, ayakta duramaz yere düşer ve komaya girer.

 

Rumen Asidozu tedavisi;

Riskli yemden sonra fermentasyonu önlemek için su kısıtlanır. İlk gün hiçbir şey verilmez. Daha sonra kuru ot verilir. Acil durumlarda rumen sondası ile rumen boşaltılır. Taze Rumen sıvısı verilir. Sodyumbikarbonatlı ve laktatlı ringer çözeltileri takılır. B1 vitamin takviyesi rumen kaslarını harekete geçirdiğinden verilebilir. En radikal çözüm operasyonla rumeni boşaltmaktır.

 

Rumen Asidozundan korunma;

Ani yem değişikliklerinden kaçınılmalıdır.

Rasyonda kaba yem oranının yüksek tutulmasına özen gösterilmelidir.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]