Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
RPT - RETİCULO-PERİTONİTİS TRAUMATİCA

RPT – (RETİCULO PERİTONİTİS TRAUMATİCA)

RPT – (RETİCULO PERİTONİTİS TRAUMATİCA)

 

Etken: Yemlerle alınan madeni sivri cisimlerin retikuluma batması ve daha sonra çevre organ ve dokulara zarar vermesiyle oluşan hastalıktır.

Sığırlar obur hayvanlar olduklarından kaba ve kesif yemlere karışmış olan iğne, tel, çivi vb sivri cisimleri yemlerle birlikte alırlar. Alınan bu cisimler reticulumun hareketleri ile diyaframı delerek göğüs boşluğuna erişir. Burada kalp, akciğer gibi hayati organlara doğru ilerler ve bunlara basınç yaparak ve delerek hastalığı oluşturur. Bazen de metalin eğri olmasından dolayı  kostalar arasından deriyi delerek dışarı çıktığı da görülür.

Bu durum daha çok ineklerin, gebelik ve laktasyon devrelerinde çoğunlukla mineral madde eksikliği çektiklerinden buldukları her şeyi yeme eğilimi göstermelerinden kaynaklanır.                       Özellikle fosfor eksikliği madeni cisimlerin yutulması ihtimalini daha da artırır.

Yutulan sivri madeni cisimler özgül ağırlıklarından dolayı özafağusu geçer geçmez reticuluma düşer, bazıları ise reticulumun kontraksiyonu ile rumene atılabilir.

Reticulumun bal petekleri arasına düşen sivri cisimler, reticulumun kontraksiyonları ve intraabdominal basınç ile ileri doğru itilmeye başlanır. Şayet intraabdominal basınç olmassa sivri cisimler hareket etmeden kalabilirler.

İntraabdominal basınç ve retculum kontraksiyonları sayesinde ilerleyen sivri cisimler reticulumu delerek peritona ulaşır. Peritondan sonra diyaframa gelir ve buradan sonra pericarda ulaşarak pericarditis travmaticayı şekillendirir.

RPT – (RETİCULO PERİTONİTİS TRAUMATİCA) semptomları

İlk batma esnasında hayvanda iştahsızlık, durgunluk ve yatıp kalkmada sorunlar çıkar. Fakat bu devre genelde bakıcılar tarafından pek fark edilmez. İlerleyen vakalarda durgunluk belirtileri iyice hissedilir. Bel kamburlaşır ve hasta hayvan ağrı deneylerine  inleme hatta böğürme ile yanıt verir. Vena jugularis kalbe batan cisimlerde belirgin şekilde dolgunlaşır.

 

RPT – (RETİCULO PERİTONİTİS TRAUMATİCA) tedavisi;

Operasyonla batan cisim çıkartılır.

 

RPT – (RETİCULO PERİTONİTİS TRAUMATİCA) korunma;

Her hayvana mıknatıs yutturulur.Yemlere dikkat edilir.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]