Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Organik tarım

Organik ürün yalanına kanmayın!

Ülkemizde organik ve doğal ürünlere olan talep her geçen gün arttıkça bu alana dolandırıcıların olan ilgiside artmaya başladı. Kulağımıza öyle haberler ve şikayetler geliyorki inanamazsınız.

Büyük yumurta firmalarından alınan gübreli ve tüylü yumurtaların şehirlerde organik diye satıldıklarından tutunda, yetersiz zararlı mücadelesi yüzünden kurtların olduğu ve sağı solu zedelenmiş domateslerin faiş fiyatlardan halka organik diye satılmasınımı, yoksa normal kümesde halkın beslediği tavuğu alarak organik diye satan üç kağıtçılardan mı bahsedelim sizlere.

Evet ülkemizin daha sağlıklı diye organik pazarına ilgisinin artması dolandırıcılarında iştahını kabertıyor, ama tüm bunların önüne geçmek çok az kavramlara hakim olarak dolandırılmaktan kurtulmak oldukça basit. Gelin hep beraber bir iki küçük kavrama göz atalım.

Organik = doğal ürün değil !

Çoğu köy ürünü yani doğal ürünler organik diye satılıyor. Böyle birşey mümkün değil. Öncelikle bir ürünün organik olması için bir sertifikasyon kuruluşu tarafından sertifikasyon sistemine tabi tutuluyor olması gerekir. Buna bağlı oalrakta organik ürün sertifikası olur zaten ürünün. Ayrıca bu sertifikayı alabilmesi için bakanlığın yayınladığı belli başlı kurallara göre üretimin gerçekleştiriliyor olması lazım. Yani kısaca organik ürün = doğal ürün demek değildir. Ama Köy ürünü veya doğal ürün kötü anlamı çıkartılmamalı bu yazımızdan dmek istediğimiz doğal ürünlerin, sağlıklı köy ürünlerinin organik diye satılmasının yanlış olduğunu vurgulamak.

Diğer önemli bir husus organik ürünlerin renginde, tadında veya kokusunda büyük farkların olmaması. Örneğin domates veya benzeri ürünlerde yer alan ezikler, kurt veya benzeri zararlı gezintisi sonucu oluşmuş hasarlar o ürünün organik olduğu anlamına gelmez. Tam aksine bu ürünün yeterli korunamadığına ve iyi bakılamadığına işarettir.

Ve son kural belkide en önemlilerinden biri sertifikası olan ve doğru dürüst yerlerde satılan ürünleri tercih edin. Çünkü organik ürünün hem üretimi hemde satışı diğer ürünlere nazar daha zordur. Bu yüzden belli başlı yerler satışı yapmaktadır. Bu gibi yerlerden aldığınızda hem karşınızda bir firma bulacaksınız hem de bir sorun olduğunda sorumlu kişiler ile muhatap oalbileceksiniz.

ilginizi cekebilir

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Eğitimi İlanı

TARIM SİGORTALARI HAVUZU EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENECEKTİR     Tarım Sigortaları Kanunu (Kanun No: 5363) kapsamında, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]