Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Laminitis

Laminitis

LAMİNİTİS

 

Laminitis Etkeni: En önemli etken klinik ve subklinik seyreden rumen asidozudur.

Tırnaklarda kılcal damarların permeabilitesinin artması ve kan sıvısının tırnak ile matrix arasına sızması ve bunu takip eden kronik tırnak lezyonları ile karekterize allerjik nitelikte bir hastalıktır. Besleme ile yakından ilişkili olan bu hastalık sığır yetiştiriciliği için çok önemli bir hastalıktır. En hassas hayvanlar siyah-beyaz alaca ırktır.

Rumende Ph değerinin düşüp asitleşmesi ile asitlere dayanıklı olmayan bakteriler parçalanır. Parçalanan bu bakterilerden açığa çıkan endotoxinler veya histaminik etkili maddeler damar permeabilitesini artırır. Özellikle tırnak laminalarındaki kılcal damarlar çok kolay etkilenirler.

Kaba yemler bakımından fakir, konsantre yemden zengin hazırlanan rasyonlar subklinik rumen indigasyonlarına neden olur. Anormal bakteri florasından kaynaklanan metabolik artıklar tırnak laminalarındaki kılcal damarların geçirgenliğini artırarak ”kronik laminitis”i  oluşturur ve buda zamanla tırnağın deforme olmasına neden olur.

Laminitis semptomları;

a-Akut olaylarda:

Hayvan genellikle yerde yatar, ayağa kalkamaz. Yürüyüş tutuk, adımlar kısa , bel biraz kambur durur. Yatıp kalkarken inler.

Ön ayaklardaki akut laminitislerde , hayvan vücudun yükünü tabanın ökçe kısmına aktarmak istediğinden , ön bacaklarını öne doğru uzatmış, arka bacaklarını da karın altına doğru uzatmış şekilde ayakta durmaya çalışır.

Tırnaklar sıcak ve ağrılıdır. Tırnak kerpeteni ile bastırıldığında hayvan inler. Diğital arterlere parmakla bastırıldığında nabız hissedilmesi de çok önemli bir bulgudur.

Hayvanın genel durumu bozulmuştur. Beden ısısı artmış, nabız 100-120′ lere çıkmıştır. Mukoza ve konjuktivalarda hiperemi (kızarıklık), iştahın kısmen veya tamamen kaybolması, rumen atonisi , süt veriminin çok çok düşmesi gibi semptomlar görülür.

 

b-Subakut ve kronik olaylarda:

Akut tablonun ilerlemesi ile şekillenebileceği gibi, başlangıçtan itibaren subklinik seyir takip ettiği için pek farkedilmeyen indigasyon olaylarının (örn; kaba yemce fakir, konsantre yemce zengin besleme) zamanla tırnakta deformasyon meydana getirmesi şeklinde de ortaya çıkabilir. Tırnak üzerinde oluklar ve çatlaklar oluşur. Tırnak pabuç biçimini alarak öne doğru uzar. Şiddetli klinik olaylarda tırnak ayrılabilir. Tabanda ezilmeler ve çürümeler başlayabilir. Hayvanın yatıp kalkması ve yürümesi güçleşir .Ayakta durumama ve ağrılar nedeniyle beslenme bozulur. Hayvan giderek zayıflar, süt ineklerinde ciddi süt kayıpları meydana gelir. Ölüme yol açmaz ise de çok ciddi ekonomik kayıplara neden olur.

Tırnağın iyi muayenesi ile teşhis kolayca konur.

 

 

Laminitis tedavisi;

Akut olayların ilaçla tedavisi mümkündür.

Öncelikle beslenme şekli hemen değiştirilerek, rasyonda kaba yem miktarı artırılmalıdır.

Akut laminitiste ayaklara soğuk su serpilir, kortikosteroid hormon yapılır.(gebe hayvanlarda ve rumen asidozunda kontrendikedir!!!!!yapılmaz)

Antihistaminik ilaçlar ve calsiyum uygulamaları yararlıdır.

Kronik laminitislerde tırnağın durumuna göre operatif uygulamalar yapılır.

 

Laminitisden korunma;

Rumen asidozuna neden olabilecek tüm önlemler alınmalıdır. Rasyonda kaba yeme ağırlık verilmelidir. Rasyonda selüloz miktarı süt inekleri için en az %18, besiler için %14 den aşağı olmamalıdır.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]