Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Sığırda kuduz

Kuduz – Sığırda Kuduz hastalığı

Kuduz

Kuduz Etkeni; Myxovirüs grubundan bir virüstür.
Karnivorlar başta olmak üzere , tüm sıcak kanlı hayvanlarda ”encephalomyelitis” meydana getiren çok öldürücü viral bir hastalıktır.
Virus sağlam deri ve mukozadan geçemez. Bulaşma ısırma ile olur. Her ısırmada bulaşma olmayabilir. Isırma ile birlikte salyadaki virüsün de vücuda geçmesi gerekir. Vücuttaki taze yara ve çiziklerden de virus bulaşabilir. Yaradan vücuda giren virüs sinir yolu ile tüm dokulara özellikle beyine yerleşir.
Kuduz bir hayvan tarafından ısırılan bir hayvan kudurmayabilir. Bu durum daha çok salyadaki virus miktarı, yaranın derin veya yüzlek oluşu ve ısırılan bölgenin kan ve sinir bakımından zengin olup olmamasına göre değişir.

Sığırda Kuduz hastalığı belirtileri;
İlk belirtiler çevreye karşı aşırı tepkidir. Sığırlar nedensiz böğürürler. Huzursuzdurlar. Sık sık yer değiştirirler. Yanına yaklaşılınca saldırırlar. İştahsızlık başlar. Yem yemek istese de çenedeki felçten dolayı yiyemez, suya karşı aşırı tepki verir, kovalara saldırır. İlerleyen vakalarda kabızlık başlar. Sık sık ıkınır ve işeme pozisyonu alır ama ne işeyebilir ne de dışkı yapabilir.
Hastalığın ilk gününden itibaren, ağızdan sicim tarzında salya gelir. Alt çene köpekler kadar olmasada hafifçe aşağı doğru düşer. Çene elle yoklandığında, çene kaslarının zayıfladığı ve gevşediği farkedilir.
Genelde hastalığın ikinci gününden itibaren felç belirtileri giderek artar. Salya akıntısı, çenenin gevşemesi, yutma reflexinin kaybolması, sendeleyerek yürüme, yürürken tökezleyip düşme, baş üstüne veye arka üstü yıkılıp kalma gibi parasis belirtileri ortaya çıkar. En sonunda hiç ayağa kalkamayacak duruma gelir.
Giderek durumu bozulur ve felç başlar. Ardından ölüm gelir. Bu süre genelde 3-6 gün sürer.

Sığırda Kuduz hastalığı tedavisi;
Yoktur.

Sığırda Kuduz hastalığından korunma;
Bulaşma daha çok çevredeki kedi, köpek ısırmaları ile olduğundan bu hayvanlar düzenli olarak aşılanmalıdır.
Kuduz çıkan bölge karantinaya alınarak, yetkililere bilgi verilmelidir.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]