Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ketozis

Ketozis

Ketozis – KETOSİZ

 

Etken: Daha çok yüksek verimli süt ineklerinde rastlanan subakut ve kronik seyirli bir metabolizma hastalığıdır. Karbonhidrat ve uçucu yağ asitleri metabolizmasının bozulması ile kanda glikoz seviyesi düşer. Bununla  beraber karaciğerde ki glikoz ve diğer glikoz rezervleri de azalmaya başlar. Karaciğerde yağ dejenerasyonu ve vücutta keton cisimcikleri oluşur. Erkek hayvanlarda ve gelişme çağındaki dişilerde görülmez. Doğumdan önce rastlanması çok enderdir. Doğumdan sonraki 3-4. haftalarda oluşan tedavisi oldukça zor, önemli bir hastalıktır. Hasta hayvanlar tedavi edilseler de tekrar eski performanslarına kavuşmaları oldukça zordur. Özellikle döl verimlerinde ciddi aksamalar oluşur.

Bir çok sebebi olmakla birlikte karaciğer yağlanmaları, hareketsizlik, enerjisi yüksek besinlerle aşırı besleme, protein-enerji dengesindeki bozukluk, kötü slajlar vb ketojenik etki yapan gıdaların alınması ketosise hazırlayıcı etkenler arasında sayılır.. Doğum sonrası oluşan stres , laktasyon stresi,  hormonal bozukluklar da ketosise neden olabilir.

Ketozis semptomları;

İştah kesilir. Geviş alma ve rumen hareketleri durur. Kabızlık oluşur. Süt verimi düşer, hasta hızla zayıflar. Solunum ASETON kokar. Hastalıkta ki bu semptomlar 3-4 hafta sürebilir. Bazen kendiliğinden düzelmeler de olabilir. Bazı hastalarda 5-10 gün sonra sinirsel septomlar görülür. Dış gıcırdatma ,çırpınma , saldırma meydana gelir. Sinirsel belirtilerin ortaya çıkması ile hastalık seyri hızlanır. Arka bacaklarda felç gelişir, yürürken çöker ve hasta ayağa kalkmakta çok zorlanır 3-4 gün içinde de komaya girer ve ölür.

Kesin teşhis için ”rothera testi” veya” aseton test tabletleri” kullanılır. Her iki test içinde bir miktar idrar alınır ve test ayraçlarının üzerine damlatılır, ayraçlarda erguvani renk oluşumu pozitif olarak değerlendirilir. Aynı test süt ile de yapılabilir, fakat keton cicimciklerinin süte geçişi ilerlemiş vakalarda olduğundan yeni başlamış ketosis vakalarında neğatif sonuç vererek yanıltıcı olabilir.

 

Ketozis tedavisi;

%30 glikoz i.v

Taze Rumen sıvısı verilir.

Karaciğer koruyucu olarak methionin

Calcium ve fosfor enjeksiyonu i.m

Kortikosteroid hormonları i.m yapılır.

 

Gliserin ve propylen glycol 3-5 gün süreyle içirilir.

Enfeksiyonlara karşı antibiotikler yapılır

Pekmez içirilebilir.

Metabolik aktiviteyi artırmak amacıyla fosfor preperatları yapılır.

 

Ketozisden korunma;

Gebelik devresinde hayvanlar asla yağlandırılmamalıdır. İyi kaliteli kuru ot ile besleme yapılarak, hayvanlar bağlanmayıp serbest bırakılmalıdır. Gebeliğinin son döneminde hayvanlara 4 kg dan fazla konsantre yem verilmemelidir.

Çürümüş ve acımış slajlar kesinlikle yedirilmemelidir.

 

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]