Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Hipokalsemi

Hipokalsemi

HİPOKALSEMİ

 

Etken: Doğum sonu doku sıvılarındaki iyonize Ca miktarının birden bire ve çok düşmesi ile oluşur.

Doğuma yakın dönemde hayvanlara Ca yönünden zengin gıdaların verilmesi, Ca metabolizmasını düzenleyen paratiroid hormonu tembelleştirir. Tembelleşen hormon doğum sonrası artan Ca ihtiyacını karşılayamaz ve hipokalsemi şekillenir.

Özellikle yüksek süt verimli kültür ırklarında görülür. Bunun sebebi, yüksek süt verimi nedeniyle hem ihtiyacın hem de kaybın fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Süt veriminin yanısıra, yaş faktörünün de hastalığın çıkmasında önemi vardır. Yaşlı hayvanlarda daha sık rastlanmaktadır.

Genelde doğumdan 24-48 saat sonra şekillenir. Tek tükde olsa doğumdan 3-9 gün sonra da ortaya çıkmaktadır.

Hipokalsemi belirtileri;

Sağlıklı doğum yapmış gayet normal olan hayvan,  yatar ve ayağa kalkamaz. Arka bacaklar güçsüzleşmiştir ve kalkmak istese de çok zorlanır.  Hatta bu çabaları yaralanmalara neden olabilir. Beden ısısı ve nabız artar. Bakışlar donuklaşmış, göz kapakları aşağıya inmiştir. Dışardan gelecek tepkilere karşı duyarsızdır. Bu dönemde beden ısısı düşmeye başlar. Hasta sternumu üzerine yatar vaziyettedir. Başını sol kaburgaları üzerine dayamıştır.

Merme kuru, extremiteler soğuk, beden ısısı normalin altındadır. Kalp sesleri ve nabız hafifler. Rumen hareketleri durmuştur. Hayvan hiç dışkı ve idrar yapamaz.

Hastalık 12-24 saat sürebilir. Zaman uzadıkça hasta komaya girer ve ölür. Kendi kendine iyileşme mümkün değildir.

 

Hipokalsemi tedavisi;

Tek ve en geçerli yol damar içi Ca serumlarının verilmesidir. Hastaların bir çoğu sadece Ca almakla iyileşir. Fakat hastanın durumu , kaybedilen Ca miktarı, geçen zaman ek tedaviler gerektirebilir. Bazen ayağa kalkan hayvanlar tekrar yatabilirler. Tekrar Ca takviyesiyle durum düzeltilir. Gerekirse fosfor enjeksiyonu ve diğer yardımcı serumlar verilebilir.

 

Hipokalsemiden korunma;

Gebe ineklerin beslenmelerine azami dikkat edilerek bu dönemde yeterince kuru ot verilmelidir. Enerjisi yüksek ve yağlı tohum küspeleri çok fazla verilmemelidir.

Gebe ineklere silaj yemleri fayda sağlayabilir.

Gebe inekler serbest dolaştırılmalıdır.

Gebe ineklerin rasyonlarında Ca/P orantısı 1:1 yönünde değiştirilmelidir. Bu amaçla     DCP (dicalsiyum fosfat) yemlere katılabilir.

Doğuma 5 gün kala vit. D enjeksiyonları hipocalsemiyi önlemede oldukça etkilidir.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]