Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Expo 2016 Antalya

Expo 2016 Antalya

Expo 2016 Antalya

Expo 2016 Antalya

Bildiğiniz gibi 2016 yılında expo ülkemizde Antalya’da yapılacak. Bizde hem Expo’yu siz değerli okurlarımıza tanıtmak hem de Expo 2016 Antalya hakkında bilinen ve bilinmeyen her şeyi açıklayan bu yazı dizisini kaleme almaya karar verdik.

 

Expo nedir?

‘’Expo’’ kelimesi, “exposition” kelimesinin kısaltılmasıyla oluşmuştur; ayrıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve neredeyse 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen saygın bir organizasyondur. Ayrıca Expo kelimesinin Türkçe karşılığı “sergi”dir.

Expo resmi olarak kısaltması (BIE) yani Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler. Bu fuarlar genelde 3-6 ay arası sürer. Ayrıca, ülkeler kendi ‘sergi’lerini ya da  ‘fuar’larını BIE onayı olmadan da düzenleyebilirler.

Uluslararası Bahçe Fuarı – International Horticultural Expo

Uluslararası Bahçe Fuarı nedir?

Bu fuar farklı isimler ile anılmaktadır ülkemizde kimi kaynaklar Uluslar arası bahçe fuarı ismini kullanırken kimi kaynaklar Dünya botanik fuarı ismini kullanmaktadır. İsim karmaşası olmaması ve başka kaynaklarda yazı okurken zorlanmamanız için kullanılan iki ismi de belirtmek istedik.

(BIE) yani Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından gerçekleştirilen 3 farklı EXPO dan birini oluşturur. Bu fuara birbirinden farklı kategorilerde pek çok ürün ile katılımlar olur. Birbirinden farklı kokularda, görünümlerde bitkiler, farklı farklı kesme çiçekler, saksı bitkileri gibi pek çok bitkinin sergilendiği bir fuardır.

Bu fuarda sadece bitki olmaz bu bitkilere hayat veren şekil kazandıran pek çok firmanın da standı olur. Sulama sistemleri, toprak çeşitleri, vitaminler, koruyucular, gübreler gibi de pek çok bitki büyümesine veya yetiştirilmesine yardımcı unsurlarda sergilenir.

 

Bu zamana kadar hangi ülkelerde Uluslararası Bahçe Fuarı yapıldı?

Bu zamana kadar yani 1932 yılından beri uluslararası bahçe fuarı – (International Horticultural Expo ) birbirinden farklı pek çok ülkede gerçekleştirildi tablo aşağıda sizlere sunulmuştur buradan rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

INTERNATIONAL HORTICULTURAL EXPOS SINCE 1931

  1960 ROTTERDAM – Netherlands   1984 LIVERPOOL – Great Britain
  1963 HAMBURG – Germany   1990 OSAKA – Japan
  1964 VIENNA – Austria   1992 THE HAGUE – Netherlands
  1969 PARIS – France   1993 STUTTGART – Germany
  1972 AMSTERDAM – Netherlands   1999 KUNMING – China
  1973 HAMBURG – Germany   2002 HAARLEMMERMEER – Netherlands
  1974 VIENNA – Austria   2003 ROSTOCK – Germany
  1980 MONTREAL – Canada   2006-07 CHIANG MAI – Thailand
  1982 AMSTERDAM – Netherlands   2012 – VENLO – Netherlands
  1983 MUNICH – Germany   2016 – ANTALYA – Turkey
   

 

Daha fazla bilgi için kaynak siteye göz atabilirsiniz.

http://www.bie-paris.org/site/en/expos/introduction-to-expos/horticultural-exhibitions

 

 

 

Expo 2016 Antalya nedir?

(BIE) yani Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından Uluslararası bahçe fuarı – (International Horticultural Expo )’nun 2016 yılında ülkemizde yapılmasına karar verilmiş expodur.

Yani 2016 yılında Uluslar arası bahçe fuarı ülkemizde yapılacak demektir. Bu fuarın Ülkemize ve Antalya’ya kazandırılmasında hiç şüphesiz Süs bitkileri ve mamulleri ihracatçılar birliği başkanı Osman BAĞDATLIOĞLU’nun çok büyük katkısı var. Çünkü bu organizasyonu yapabilmek için hem BIE yani (Uluslararası Sergiler Bürosu) hem de AIPH’ye (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) başvurulması gerekiyordu. Ülkemiz BIE ye 2004 yılında başvurmuştu. Fakat AIPH ye başvuru yoktu. Bu başvuruda özenli çalışmaları sayesinde 2008 yılında Süs bitkileri ve mamulleri ihracatçılar birliği tamamladı. Bu yüzden kendilerine teşekkürü borç biliriz.

Bu fuarlar yapılırken belirli bir konsept seçilerek yapılır. 2016 yılında Antalya’da yapılacak olan fuarda ‘’çiçek ve çocuk’’ temasını seçmiş ve bu konsepte çalışmalarına başlamıştır. İlk olarak güzel bir web sitesi oluşturulmuş ve bu temaya uygun renkler ve logolar hazırlanmıştır. Aşağıda sitenin resmi adresi ve dünyaya tanıtımımızı gerçekleştiren logo yer almaktadır.

 

Expo 2016 Antalya’nın resmi web sitesi

http://www.expo2016antalya.org.tr/tr/Anasayfa

 

 

Bu organizasyonu tanıtmak için pek çok girişim gerçekleştirilmektedir. Bir web sitesi elbette bunlardan sadece birini oluşturmaktadır. Bu kapsamda birbirinden farklı tanıtım filmleri de yayınlanmaktadır.

 

Antalya tanıtım filmi

 

Çiçek ve çocuk temalı tanıtım filmi

 

 

Bu bağlamda expo 2016 Antalya’nın tanıtım platformlarının iletişim adreslerini de sizler ile paylaşalım.

Facebook sayfası

https://www.facebook.com/pages/EXPO2016-Antalya/456562267753012

Twitter sayfası

https://twitter.com/ExpoAntalya

Vimeo sayfası

http://vimeo.com/expo2016antalya

Instagram sayfası

http://instagram.com/EXPO2016

 

 

 

Neden Expo 2016 Antalya’da yapılıyor?

Neden Expo 2016 Antalya’da yapılıyor?

Bu sorunun cevabı aslında basit olmasına rağmen bu işlerin uzağında kalan pek çok kişi bu soruyu kafasından bir kere geçirmiştir aslında. Bu yüzden bu sorunun da yanıtını sizlere detaylı bire şekilde sunmak isteriz.

Öncelikle yurt dışına genel tabiriyle bitki daha keskin tabiriyle kesme çiçek satışını en fazla yapan yer Antalya’dır. Bu sebepten ötürü diğer şehirlerden daha fazla tanınmıştır bu anlamda.

Diğer önemli artısını ulaşım oluşturuyor. Diğer şehirlere oranla hem kara, hem deniz hem de hava ulaşımı için oldukça elverişli. Bu konuyu biraz açmak gerekirse firmalar isterlerse karadan kara yollarını kullanarak veya tren yolunu tercih edebilecekler. Denizden ise gemi taşımacılığı yaparak alana çok kısa sürede ulaşabilecekler. Diğer kısmı ise hava alanı olması, yani kısaca tüm ulaşım koşullarını barındırıyor olması.

Gelen pek çok kişi için Antalya hem turistik anlamda hem de konaklama ve tarihi yapısı ile hizmet edebilme imkânına sahip. Bu fuarı gezmeye veya stant açmaya gelecek olan milyonlarca kişiye hem otelleri hem de şehirdeki yatak kapasitesi hem de deniz ve kum gibi güzel tatil öğelerini bir arada sunduğu için bu şehri biraz daha ön plana çıkarmıştır.

 

Expo  2016 Antalya sembol çiçeği hangisi?

Expo 2016 Antalya fuarı için 4 farklı çiçek halk oylamasına sunuldu. Bunlar Sırasıyla Yabani karanfil, Şakayık, Menekşe ve Papatya oldu. Halk oylamasında en yüksek oyu hatta en yakın rakibi şakayık bitkisine 10.000 oy farkla Yabani karanfil seçildi fakat halk oylamasından çıkan sonuç beğenilmedi ve Expo 2016 Antalya fuarı için Şakayık sembol çiçek olarak seçildi. Şimdi isterseniz gelin kısaca bu 4 bitkilerden bahsedelim.

 

Yabani karanfil 

Yabani karanfil 

Latince Adı  Dianthus calocephalus Boiss şeklinedir.

SİSTEMATİK

Alem : Plantae

Bölüm :            Kapalı Tohumlu

Sınıf :                Çift Çenekli

Takım :            Caryophyllales

Familya :          Caryophyllaceae

Cins :                Dianthus

Tür :                  Dianthus calocephalus Boiss.

 

Tanım: Yapraklar şeritsi, uzun sivri uçludur. 1-4 mm genişliğindedir.   Çiçekte brakteler derimsi, yumurtamsı-dikdörtgenimsi, kapitulumdan kısa. Brakteoller 4 adet, derimsi, yumurtamsı şekilli ve zarımsı kenarlı. Kaliks 16-20 X 3-4.5 mm. dişler 4-6 mm, şeritsi. Petal dudakları 4-5 mmboyunda, kırmızı renkli ve dişlidir. Çiçeklenme zamanı Mayıs ile eylül ayları arasındadır. Çiçekli olarak bir kaç ay tek kalabilir. 400-2300 m”ler arasındaki stepler, volkanik kireçtaşlı yamaçlar, tarlalar ve kayalık alanlarda dağılım gösterir.

Ülkemizin hemen her bölgesinde görülmektedir, ülkemiz dışında ise Balkanlar, Kafkasya”da yayılış gösterir. Anavatanı yani bitkinin endemik olduğu yer veya orjini ülkemizdir.

Ülkemizde çok fazla yetiştiği bölge vardır bunları şöyle sıralayabiliriz.

Amasya

Antalya

Bayburt

Bilecik

İzmir

Kahramanmaraş

Karaman

Kars

Manisa

Bitlis

Burdur

Çanakkale

Erzincan

Erzurum

Hatay

İstanbul

Niğde

Sakarya

 

 

 

 

 

Şakayık

Şakayık

Alem: Plantae (Bitkiler)

Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)

Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)

Takım: Saxifragales

Familya: Paeoniaceae

Cins: Paeonia L.

Diğer isimler: Ayı gülü,Eşek gülü Bocur

Drugları: Şakayık Çiçeği: Paeoniaflos

Şakayık Kökü: Paeoniae,radix

Şakayığın genellikle kökleri ve nadiren çiçekleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Botanik

40-80 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselir, kökün boğaz kısmından çatallaşır ve çoğalır. Yaprakları üç parçalı ve her parça tekrar üç parçadan meydana gelir. Parçaları oluşturan yan yapraklar yumurta veya mızrak şeklinde, kenarları bütün, üst kısmı koyu ve alt kısmı açık yeşil renklidir. Çiçeklerin kupa yaprakları yeşil renkli ve beş adet, taç yaprakları ise ters yumurta şeklinde, pembe, kan kırmızısı veya kırmızı renkte olup ortasında sarımsı bir yığın döllenme tozlukları mevcuttur. Şakayığın bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen alttürü ise tamamen taç yapraklarla kaplanmış olup döllenme tozlukları yoktur. Türk Şakayığının yapraklarının ucu ise üç loplu ve çiçekleri ise koyu kırmızıdır.

Şakayıkgillerin bilinen 33 türü mevcuttur ve bunların asıl vatanı Japonya ve Çin olup binlerce yıldan beri Akdeniz ülkeleri, Türkistan, Horasan ve kuzey Amerika’da yetişmektedir. Şakayıkkökü ve çiçeği MÖ Mısırlılar tarafından Sara’ya karşı kullanılmıştır. Şakayık türlerinden en önemlileri: Şifalı Şakayık: P. officinalis, Türk Şakayığı (Güzel kokulu Şakayık): P. mascula, Çin Şakayığı: P. lactifolia, Çalı Şakayığı: P.suffriticosa’yı sayabiliriz. Bunlardan Şifalı ve Türk Şakayığı hemen hemen aynı özeliklere sahiptir.

 

Yetiştirilmesi

Vatanı Japonya ve Çin olan bitki binlerce yıldan beri Türkiye’de yabani ve süs bitkisi olarak yetişmekte ve de yetiştirilmektedir.

 

 

Üretimi

Şakayık bitkisi sabah güneşini almayan güneşli ve yarıgölge ortamları sever (çünkü sabah güneşi, bitkinin çiçek tomurcuklarını, üzerindeki donla ya da çiyle yakar). Nemli ve organik madde yönünden zengin bitek, ayrıca süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları yeğleyen bitkinin yeterince sulanması ve gübrelenmesi gerekir. Tohumuyla üretilen şakayıklar bu yöntemle yetiştirildiğinde beş altı yıl sonra çiçek açar. Daha kısa süre içinde çiçek açması için bitkinin üretimi etli kök yumrularıyla yapılır. Bu yumrular topraklı60 cm. genişlikte açılan derince ocaklara çukurlara) konulan iyi yanmış çiftlik gübresi kompozit gübreyle zenginleştirilmiş toprağa: pek derine olmamak koşuluyla eylül; aylarında ya da ilkbaharın ortalarında ekilir. Bahçede ocak aralığı 6090’ar cm. olmalıdır. Şakayık bitkisinin bir yerde iyice yerleşip gelişmesi yıllar alacağından bitki, olur olmaz nedenlerle yerinden kıpırdatılmamalıdır.

 

Hasat zamanı

Çiçekleri solmadan toplanır ve kurutularak kaldırılır. Kökleri ise ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek temizlenir ve kurutularak muhafaza edilir. Şayet tentürü yapılacaksa taze olarak işlenir.

 

 

 

Menekşe

Menekşe

Menekşe (Lat. Viola); İkiçenekliler sınıfının Menekşegiller familyasından çiçekleri tek renkli, bir ya da çok yıllık otsu bitkidir. Çiçekler genellikle koyu mor ya da beyaz renklidir. Yaprakları yürek biçiminde ve sapsızdır. Genellikle bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yabani türleri de vardır. İlkbaharda çiçek açar.

Kozmetik endüstrisinde esans elde etmek, tıpta ise terletici, balgam söktürücü, öksürük kesici, göğsü yumuşatıcı olarak kullanılır. Yaprakları kan arındırıcı, idrar söktürücü, kökleri ise kusturucudur.

Menekşenin birçok türü vardır. En iyi bilineni hercai menekşedir. Türkiye’de doğal olarak 20 kadar türü yetişir. Kokulu menekşe bahçelerde yetiştirilir. Afrika menekşesi, anayurdu Doğu Afrika olan, koyu mor renkli küçük çiçekleri olan bir türdür. Süs çiçeği olarak saksılarda yetiştirilir. Cezayir menekşesi açık mavi renkli çiçekleri olan bir türdür, Türkiye’de de yetişir.

Menekşegiller, (Lat. Vioalaceae); İkiçenekliler sınıfının Parietales takımından bir familya. Bir ya da çok yıllık, otsu ya da ağaçsı bitkileri kapsar. 16 cinsi ve 850 türü vardır. Yaprakları almaşık ve basittir. Çiçekleri erdişi ve zigomorftur. Menekşegillerden tıpta yararlanılır.

 

 

 

Papatya

Papatya

Familyası: Bileşikgiller (Compositae)

Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen bütün Anadolu.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-50 cmboyunda, güzel kokulu bir yıllık otsu bitki. Yol kenarı, boş alanlarda oldukça çok rastlanır.

Yaprakları parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler dalların ucunda küçük başçıklar (kapitulum) hâlinde bulunurlar. Başçıkların orta kısmında bulunan çiçekler tüp şeklinde ve sarı renkli hermafrodittir. Kenarlarda ise 15-20 tâne dil şeklinde, beyaz renkli dişi çiçekler bulunur.

 

Morfolojisi

Familyanın ismi yıldız şeklinde çiçekleri bulunan bir cins olan aster türünden gelmektedir. Genellikle otsu, çok azı çalı, ağaç ve lian şeklindedirler (odunsu sarılıcı bitkiler). Yapraklar basit veya bileşik, stipulsuz, alternat, rozet şeklindedir. Çiçekler baş veya kapitulum durumlarındadır.

Aster alpinus

Bunlarda baş bir çok küçük veya florat olarak adlandırılan çiçekler; konik, küresel ya da düzleşmiş bir reseptakulum veya diskten çıkarlar. Bütün kapitulum fillari olarak adlandırılan involukral brakteler tarafından sarılmıştır. Bunlar bir veya birkaç seri halinde olabilirler veya imbrikat dizilmiş olabilirler.

Braktenin ikinci bir tipi de (chaffy) bulunabilir. Bu yapı genel resaptakulum üzerinde bireysel çiçeklerin tabanında bulunur. Brakteler mevcutsa, resaptakulum chaffy ‘dir; mevcut değilse çıplaktır. Reseptakulum ( çiçek tablası) tüyler, dikenler ve oyuklar taşıyabilir. Kapitulumda bulunan çiçekler hermafrodit veya tek eşeyli, (bitkiler monoik veya dioik), aktinomorf veya zigomorf yalnız bir periyant serisi iyi gelişmiştir. Kaliks pappus olarak adlandırılan tüysü şekilde ya da tamamen eksiktir. Korolla 5’li ve simpetaldır. Korolla tubular çiçeklerde aktinomorf, ligulat olanlarda zigomorfdur.Androkeum 5 stamen (erkek organ)lidir, onların anter (başçık)leri birleşik, filamentleri serbesttir ( singenezik). Ginekeum 2 birleşik karpelli, tek odalı, ovaryum ”alt durumludur”. Meyve akendir.

 

Yayılışı

Asteraceae, çiçekli bitkilerin en büyük familyası olarak bilinir. Dünyada 1100 cins ve 25000 civarında türle temsil edilen kozmopolit bir familyadır.

Türkiye’de 133 cins ve bunlara ait 1156’dan fazla türü bulunmaktadır.

 

 

 

Neden expo 2016 Antalya’da şakayık fuar çiçeği seçildi?

Bildiğiniz gibi yapılacak olan expo için konsept yanın da birde çiçek seçilmesi ve gelen her misafire bu çiçekten hediye edilmesi ve bu çiçeğin tanıtılması gerekir. Bu sebepten ötürü halk oylamasına gidildi ve belirlenen 4 farklı çiçek halk oylamasına sunuldu.

Bu oylamada Yabani karanfil en yakın rakibi olan Şakayık bitkisine neredeyse 10.000 oy fark attı ve oylama bu şekilde sonuçlandı. Herkes karanfilin seçileceğini düşünürken Şakayık bitkisi daha doğrusu çiçeği seçildi. Bunu anlamak da bizde güçlük çektik. Ama biraz fikir yürüterek olumlu ve olumsuz olmak üzere şöyle fikirler ortaya çıkardık.

 

Şakayık bitkisinin seçilmesinin nedeni

 

–         Görüntüsünün yabani karanfile oranla daha gösterişli olması

–         Karanfilde zaten dünya markasıyız, bu bağlamda piyasada adı duyulmamış bir bitkimizi piyasa sunarak ününü ve Pazar payını arttırmaya çalışmak.

 

Karanfil bitkisinin seçilmemesinin nedeni

 

–         Bir çıkar ilişkisi olabilir.

–         Halk oylamasında bu kadar oy farkla birinci gelmiş bitki olan karanfilin yönetim kurulundan birilerinin istememiş olması olabilir.

–         Devletin aslında şakayık bitkisini oylamadan çok önceden seçip bunun için hazırlığa başlamış olabilir. Bu durum da yatırımların boşa gitmemesi için mecburen şakayık üzerinden devam edilmiştir.

–         Karanfilin görüntüsü veya kokusu beğenilmemiş olabilir.

 

Daha fazla seçenek geliyor aslında aklımıza ama biz genel anlamda bunlar diyebiliriz. Şakayık bitkisi umarım expo2016 Antalya için sorun teşkil etmez. Çünkü bu bitki tohum ile yetiştirilmeye çalışılırsa en az iki sene zaman istiyor.

Bir diğer sorun ise aslında kim ne derse desin şakayık bitkisinin orijini ülkemiz değil bu bitkinin kökeni Güney Avrupa ve kuzey Amerika gibi bilgilerin yanın da Çin de olduğu söylenmekte. Evet, kesinlikle her türü Avrupa da yetişen bizde hiç yetişmeyen bir bitki değil şakayık ülkemizde de yetişen birkaç türü var. Bu olayı şöyle açıklayabiliriz arkadaşlar. Bu bitkinin farklı farklı 50 türü olabilir ve ülkemizde sadece 5 tanesi yetişiyorsa ve geri kalan 45 türü farklı bir ülkede yetişiyorsa bu çiçekler orası ile anılır ve esas yeri orası demektir. Ülkemizde yetişen 5 tür ise bizim sayılır ama bitkinin familyasına siz sahip çıkamazsınız.  Yani gerçek bağlamda bize ait değil.

Ayrıca bu bitki ile ilgili diğer bir sorunda bu bitki çiçeğini genellikle nisan ile haziran ayları arasında verir eğer fuar bu tarihlerden önce bir tarihte ise sorun olacaktır. Gerçi sera ortamında istenilen her koşul sağlanıp bazı büyümeye teşvik edici kimyasallar ile bu sorun ortadan kaldırılabilir ama biz yinede bahsetmek istedik.

 

 

Expo 2016 Antalya’nın ülkemize kazandıracakları nelerdir?

Bu büyük organizasyon ile ülkemiz hem kendi içerisin de hem de dışarıya karşı pek çok şey kazanacak bunlardan kısaca bahsetmek istiyoruz. Çünkü bu organizasyonun ülkemize bir şey kazandırmayacağını veya getirilerinin götürüleri karşısında az olduğunu savunanlar var. Bu görüşlerin yanlış olduğunu ve neden yanlış olduklarını şöyle açıklayabiliriz.

 

–         30 farklı ülkeden 100 den fazla firma ülkemize gelecek bu organizasyon nedeniyle. Hiç bir şey kazandırmasa ülkemize gelmeleri bile ülke ekonomimize büyük bir girdi demektir.

–         Sadece oraya iş için gelen firma sayısının 100 den fazla olması bekleniyor bu işler için ekip olarak gelecekler mecburen. Minimum 3 kişi gelseler 100 * 3 : 300 kişi demek. Bunlar organizasyon boyunca ülkemizde konaklayacaklar. Bu da şimdiden Antalya’da otellerin veya konaklama yerlerinin doluluk oranın artması demek. Buradan da büyük bir getiri ülke ekonomisine kazandırılmış olacak.

–         Expo için Antalya’ya daha geniş ve temiz karayolları, çere düzenlemeleri, uzun süre beklide sonsuza kadar Antalya’ya hizmet edecek bir fuar alanı, fuar alanın çevresine çocuk parkları, yürüyüş yolları, seyir tepeleri, ışıklandırmalar gibi sayısız yatırım yapılacak ve Antalya daha gelişmiş, gelişmeye ve yükselmeye açık bir şehir haline getirilmiş olacak.

–         Fuar açık kaldığı süre boyunca Milyonlarca ziyaretçi çekecek. Bunların ülkemize girmesi, gezmesi ve konaklaması ile ülke ekonomisi büyüyecek. Bu çok ciddi bir rakam arkadaşlar. Basit ve ciddi bir örnek ile açıklamak gerekirse 2012 – VENLO – Netherlands da yapılan fuara 2 milyondan fazla ziyaretçi gelmiş. Bu rakama BIE sayfasından ulaşılabilir. Bizim tahminimiz ise bizim ülkemizin o tarihlerde hem yaz ayına yavaş yavaş giriyor olması, turistik yapısıyla ön planda olması, deniz kum, güneş üçlemesini en iyi şekilde barındırması, kesme çiçek ticareti olarak çok hızlı gelişiyor olması, pek çok bitkinin endemik olarak ülkemizde yetişiyor olması, 7 orjine ayrılmış bitki coğrafyasından 2 tanesini birden barındırıyor olmamız gibi pek çok nedenden dolayı bizim fuarımızın ziyaretçi sayısının beş milyona yaklaşması ve geçmesi planlanıyor.

–         Bu organizasyon süresince pek çok kişiye istihdam sağlanmış olacak.

–         Antalya’nın ve ülkemizin tanınırlığı artacak.

–         Ülkemize yeni yatırımlar gerçekleşecek. Yeni firmalar gelecek ve bayilikler açacaklar, üretim yerleri oluşturacaklar ve yeni kişilere istihdam fırsatı doğacak.

 

–         Ülkemiz firmalarının yurt dışına açılmaları kolaylaşacak. Daha çok iş fırsatı doğacak.

 

Bu şekilde bu listeyi daha fazla uzatabiliriz. Bazı arkadaşlar sadece Antalya ilinin kazanacağını düşünmüş bu da yanlış bir düşünce. Ülkemiz pek çok bitkinin endemik yeri olduğu için fuarı ziyaret edenler ülkemizin farklı yerlerin de yetişen bu bitkileri yerlerin de görmek içinde seyahat edecekler. Ama bu rakamın yani kaç kişinin seyahat edeceği şuan için tahmin edilememektedir.

 

Not: Bu yazı internetten derlenen ve toplanan bilgi, belge ve materyaller kullanılarak, internet araştırması yapılarak, resmi ve gayri resmi belge ve dökümanlar incelenerek, kendi zirai bilgilerimi ile yorumlanarak oluşturulmuştur.

Bu yazı hiçbir şekilde kişi, kurum ve kuruluşları eleştirmemekte, doğru veya yanlış diye belirtmemektedir. Bu yazı sadece bilgi vermek amacıyla içerisinde KİŞİSEL görüş ve eleştirilerimizi de barındıracak şekilde hazırlanmıştır.

Sitemiz bu yazı da geçen hiç bir bilgi ve düşünceden sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.

Yazıda kullanılan tüm görseller internet ortamında paylaşılan görsellerdir. Yinede telif hakkı veya benzeri bir durum ortaya çıkarsa yasal süre olan 1 haftalık görseli kaldırma süresi içerisinde hemen kaldırılacaktır.

Bu yazı oluşturulurken süs bitkisi veya kesme çiçek dersleri veren, bu konuda eğitim almış üniversitede öğretim görevlisi olan 8 farklı kişiye email atılmış ve çiçekler hakkında bilgi istenmiştir fakat hiç bir öğretim görevlisi olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapmamıştır.

Bu yazı taslak olarak hazırlandıktan sonra expo 2016 Antalya sayfasında yer alan iletişim kısmına mail olarak gönderilmiş yanlış veya hatalı olduğumuz kısımlar sorulmuştur fakat olumlu veya olumsuz hiçbir geri dönüş gerçekleşmemiştir.

Kişisel yorum: Biz elimizden geldiğince güncel ve aktif bilgilerin yer aldığı ve expo 2016’yı en iyi şekilde anlatan bir yazı dizisi hazırlamak için yola çıktık fakat başvurduğumuz hiç bir merciden geri dönüş alamadığımız için sizlere bu organizasyon için gerekli bilgileri ve dökümanları İLK ağızdan ve yetkililerden sunamadık. Yinede umarım beğenirsiniz arkadaşlar. Aklınıza takılan veya eksik gördüğünüz her şeyi bu yazı altında bizlere sunarsanız hemen düzeltir veya yazıya ekleriz. Ayrıca yazıya eklememiz için bilgi sunan her arkadaşımızın sunduğu bilgi yazıya uygun görülürse kendi ismi ve soy ismi ile veya rumuzu ile yazıya dahil edilecektir.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

ilginizi cekebilir

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Eğitimi İlanı

TARIM SİGORTALARI HAVUZU EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENECEKTİR     Tarım Sigortaları Kanunu (Kanun No: 5363) kapsamında, …

2 Mesajlar

  1. Expo 2016 antalya umarım başarılı olur. Hızlı Tren Projesi 2023 yılına ertelenmiş sanırım. Antalyalı olarak çok üzüldüm.

  2. Expo için hızlı tren çok iyi olacaktı ama evet bizimde aldığımız bilgilere göre hızlı tren işi ufukta yok. Umarım çalışmalar hızlanır da başka bir eksiğimiz olmaz çünkü şuan görünen şey çalışmaların ağırdan alındığı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]