Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Dana difterisi

Dana difterisi – (nekro bacillosis)

Dana difterisi – (nekro bacillosis)

Nekroz bakterileri (fusobakterium nekroforum) tarafından meydana getirilen ağız, yutak ve gırtlak mukozalarında difteroid yangı ile karekterize, çok öldürücü bir hastalıktır.
Etken doğada çok yaygın olarak bulunur. Normal şartlarda ağız mukozasında da yer alır. Ağız mukozasındaki küçük yaralardan mukozaya girerek anaerop ortamlarda çoğalır.
Körpe buzağıların ot, saman gibi yemleri yemeye başladıkları dönemde hastalık daha sık görülür. Hastalığın ortaya çıkabilmesi için sıkışıklık, uygun olmayan ahır şartları ve kötü hijyen gibi vücut direncini kıran faktörlerin olması gerekir.

Dana difterisi belirtileri
Oral nekrobasilloz şekli, beden ısısı artışı, durgunluk, bitkinlik, iştahsızlık, pis kokulu salya akıntısı, yanaklarda yangılı ödem, dilde ödem, pis kokulu nekrotik kitleler ve yerlerinde ülserler oluşur. Hastalar sepsis sonucu bir iki gün içinde ölür.
Larinx nekrobasillozu çok şiddetli solunum güçlüğü ile karekterizedir. Soluk alma esnasında hırıltı ve horultu işitilir. Baş ileri uzatılmış, ağız açık, dil dışarıda solunum yapmaya çalışır. Sık sık öksürür. Solunum havası çok pis kokar. Pis kokulu salya ve burun akıntısı dikkat çeker. Hastalar asfexi ve sepsis sonucu ölür.

Dana difterisi tedavisi
Tedavi şansı çok azdır. Çok yüksek dozda geniş spektrumlu antibiyotik uygulanır. Ülserlerin üzerine iyotlu gliserin sürülür.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

One comment

  1. Bizim 2 sığırımızda dana difterisi olmuştu dikkat etmek lazım bu havalarda hayvanlara.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]