Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Coccidiosis

Coccidiosis

Coccidiosis nedir?

Etken: Eimeri spp türü protozoonlardır. Ülkemizde E.zurni ve E. bovis hastalık yapar.

3-4 haftalıktan 8 aylığa kadar olan buzağılarda rastlanan, kanlı ishal ile karakterize hastalıktır. Soğuk kış ayları ve ilkbahar başlarında daha çok görülür. Ergin hayvanlarda da rastlansa da bu hayvanlar hastalığı kendiliğinden atlatırlar. Meradaki hayvanlarda görülmesi hemen hemen imkansızdır. Daha çok ahırdaki genç hayvanlarda görülür. Hastalık etkenleri hasta hayvanların dışkıları ile  ortama bulaşır. Dışkı ile ortama bulaşan oocystler dış ortam şartlarına karşı oldukça dirençlidirler. Dezenfektanların hemen hepsine karşı dirnçli olup, normal ahır şartlarında iki yıl canlı kalabilirler. Ancak yüksek ısı kuraklıkta telef olurlar.

Dışkıdaki oocyst sporlanarak enfektif hale geçer. Yalama yoluyla sindirim kanalına giren oocystler barsaklarda açılırlar. Hem ince hem de kalın barsaktaki epitel hücrelerini istila ederek çoğalırlar.

Coccidiosis belirtileri;

Etkenlerin alınmasından yaklaşık 20 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Alınan oocyst sayısı ne kadar fazla ise enfeksiyonun şiddeti de o derece kuvvetlidir. Başlangıçta normal gibi olan ishal birden şiddetlenir ve kanlı olur. Pıhtılar şeklinde kan izleri dışkıda kolaylıkla fark edilir. İştah başlangıçta normalse de giderek kaybolur. İshal devam ettikçe , dehidrasyon belirtileri de dikkat çekecek derecede artar. Hayvan hızla kilo kaybeder, kıllar kırışık, gözler çökmüş, deri elastikiyetini kaybetmiştir. Beden ısısı bazen düşer. Sık sık ıkınma hareketi (tenesmus) gözlenir.

 

Coccidiosis tedavisi;

Sülfanamid grubu antibiotikler ve bunların oral süspansiyonları

Amprolyum bileşikleri

Serum takviyeleri

 

Coccidiosisden korunma;

Ortam kuru tutulur. Buzağılar tek başına barınaklara konur. Koksidiosiz etkenleri hemen hemen tüm dezenfektanlara karşı dirençlidir. En etkin dezenfektan olarak potasyum hidroklorit (süt kostik) seçilebilir.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]