Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
kış salkımı

Bal arıların da kış salkımı

Kış salkımı

Soğuk kış ayları başlarken arılar bir salkım halinde toplanıp, kovan içinde gerekli olan sıcaklık ayarlamasını sağlarlar ve ailenin huzurlu bir şekilde yaşamını temin etmiş olurlar. Kış salkımı dışarıdaki hava sıcaklığının düşüşüne bağlı olarak şekillenmeye başlar. Arılar dış ortamdaki hava sıcaklığı 14-19 ˚C’ civarlarına geldiğine küçük guruplar halinde bir araya gelmeye başlarlar. Arıların çevresindeki sıcaklık 14˚C’nin altına düşünceye kadar, dağınık şekilde bulunurlar. Sıcaklıktaki azalma devam ederse bu küçük gruplar bir araya gelerek birleşirler. Kaide olarak salkımın ortasında ana arı ve hemen etrafında genç işçi arılar yer almaktadır. Isı 10 ˚C olunca gömeçler üzerinde birbirine sarılmış arılar, karınlarının arka uçları dışa dönük olacak şekilde tek bir salkım oluştururlar (Van Laere,O. 1972).

Ana salkımdan uzak kalan bireyler veya küçük gruplar hareketsiz kalırlar ve sonuçta ölürler. Arılar kış salkımını oluşturarak, kışın en soğuk günlerde bile koloni içerisinde tatlı bir yaz sıcaklığı sağlayabilirler. Kış salkımının dış yüzeyindeki sıcaklık 6,1 – 12,0 ˚C arasında değişir. En düşük sınırlar ise 7-8 ˚C dir. Arılar 7 ˚C’de hareket edemezler. Dış sıcaklığa bağlı olarak salkım, hava soğudukça daralır, ısındıkça genişler.

Yavrusuz bir salkımın iç ısısı ise 13-30 ˚C arasında değişir. Kış salkımı ısısı sadece, şiddetli ve uzun süren dondurucu soğuklara maruz kaldığında düşer. Bunun dışında genelde sabit olarak kalır. Arılar kış salkımı iç ısısını, 20 ˚C civarında tutarak, hem ergin arılar için gerekli en düşük ısıyı muhafaza ederler ve hem de fazla bal tüketimini engellemiş olurlar. Koloni yavru yetiştirmeye başladığında ise salkım merkezindeki sıcaklık artar. Yavrulu iki çerçeve arasındaki ısı, 33 – 36 ˚C ‘ler arasındadır. Bal arıları salkım içerisindeki ısılarını, göğüs kaslarındaki madde mübadelesini arttırmak suretiyle kolayca ayarlayabilirler.( Francisc.1965).

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]