Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Piroplasmosis

Babesiosiz – ( Piroplasmosis )

Babesiosiz – ( Piroplasmosis )

Etken: Keneler tarafından bulaştırılan B. Begemini, B. Bovis, B.Berbera nın ortaya çıkardığı protozoon bir hastalıktır. Ülkemizde daha çok B. begemini kaynaklı hastalık oluşmaktadır. İkter, anemi ve hemoğlobinüri ile seyreden bu hastalık taşıyıcı kenelerin yaşam alanı olan tropik, subtropik ve ılıman bölgelerde yaygındır. Ülkemizin hemen hemen her yöresinde görülmektedir.

Etkeni taşıyan keneler Boophilus spp. , haemampysalis spp. , ve Ixodes ricinus türleridir. Hayvana yapışan keneler kan emerken hasta veya latent enfekte hayvandan etkenleri alırlar. Parazitler kenenin vücudunda schitzogonie şekline çoğalıp enfeksiyon yeteneği kazanırlar. Sonraki gelişim devresinde sağlam bir hayvanın kanını emerken etkenlerini de kana bulaştırırlar. Daha çok sıcak yaz ayları ile ilkbaharın son ayları ve sonbaharın ilk aylarında kenelerin çıkması ile hastalık oluşmaya başlar.

Bütün sığır ırkları babesia parazitine karşı duyarlıdır. 6 aylıkta küçük buzağılarda klostrumun koruyucu etkisinden dolay pek rastlanmaz. Hastalığı atlatan hayvanlarda kuvvetli bir bağışıklık oluşur.

Babesiosiz – ( Piroplasmosis ) semptomları;

İnkubasyon süresi 8-10 gündür. Bu süre kenelerin enfekte gücü ve hayvanın direncine göre değişir. İlk belirtiler ateş, durgunluk, iştahsızlık, nabız ve solunum sayısında artış gibi genel belirtiler görülür. En önemlisi koyu fes rengindeki kanlı idrar görülmesidir. Bununla birlikte bütün olgularda anemik tablo görülür.

Bazı durumlarda paresis ve konvulsiyonlar gibi sinirsel semptomlar da rastlanabilir.

 

Babesiosiz – ( Piroplasmosis ) tedavisi;

Quinorum sülfat

Diminazen aset ürate

İmidocarb dipropionate verilir.

 

Babesiosiz – ( Piroplasmosis ) korunma;

Kene mücadelesi yapılır.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]