Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Bal

Ardahan’da bal rekoltesi %170 artışla 800 tona ulaştı.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, kendi ünitesinde tarım danışmanlarıyla birlikte bal sağımı gerçekleştirdi.

Evliyaoğlu,  kentte yaklaşık 600 üyenin 70 bin civarında kovanı olduğunu, bu kovanların yaklaşık yüzde 70’inde bal sağım işleminin tamamlandığını söyledi.
Bu yıl önemli bir bal miktarını elde ettiklerini ve bunun son 5 yılın en yüksek rakamı olduğunu ifade eden Evliyaoğlu, şunları söyledi:

“Hasat dönemimiz temmuz ayının 20’si ile ağustos ayının 15’i arasında gerçekleşir. Hasada devam eden ve bitiren üreticilerimiz var. Ürün alışımız tamamen doğa şartlarına bağlı olduğu için 2010’dan sonra verim alamamıştık. İlk kez böyle güzel bir hasat elde ettik. Bu yıl üreticinin yüzü güldü. 2010’dan sonraki yıllarda 200-300 ton arasında bal alınırken bu yıl rakam 800 tonu buldu.”

“EN VERİMSİZ KOVADAN 20 KİLO BAL”
Mevcut kovanlarda balın yanında ‘oğul arı’ da aldıklarını, bundaki verimin diğerlerine oranla yüksek olduğunu aktaran Evliyaoğlu, “Bu dönem hem oğul hem de bal verimimiz gayet güzel. Allah her yıl böyle nasip etsin. Şu an en verimsiz kovanımız bile 20 kilo bal aldık. Üreticilerimizin yüzü doğa şartlarının iyi olması nedeniyle güldü. Bu yıl hava bize son derece yaradı. Balımız da gayet kaliteli” diye konuştu.

Evliyaoğlu, elde edilen ürünle yüzde 170 civarında bal artışının gerçekleştiğini belirterek, artık bundan sonra pazar bulmak için gayret göstereceklerini dile getirdi.

Tarım danışmanı Fatma Özbay da, sezon çok iyi geçtiğini, üreticilerin iyi bir kazancı olacağına inandığını anlatarak, “Arıcılık özveri isteyen bir iş olduğu için bayanlarında yapmasını istiyorum. Bayanların daha iyi üstesinden geleceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29789888.asp

ilginizi cekebilir

Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Eğitimi İlanı

TARIM SİGORTALARI HAVUZU EKSPERLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENECEKTİR     Tarım Sigortaları Kanunu (Kanun No: 5363) kapsamında, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]