Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Anaplasmosis

Anaplasmosis

Anaplasmosis nedir?

Etken:  Anaplasma marginale

Anemik tablo gösteren, yurdumuzda da sıkça rastlanan hastalıktır. Gençler yaşlılara göre daha dayanıklıdır. Buzağılar hastalığı hafif şekilde atlatıp ömür boyu bağışık hale gelebilirler. Bunda klostridal antikorların da koruyucu etkisi vardır. Yaş ilerledikçe anaplosmosise karşı duyarlılık artar. Öldürücü perakut veya akut hastalık olaylarına 3 yaşından büyük sığırlarda rastlanır.

Direkt bulaşma olmaz. Bulaşma keneler yoluyla olur. Sokucu sineklerle de bulaşma olabilir. Çoğu zaman babesiosis ve theileriosis ile  beraber görülür.

Anaplasmosis belirtileri;

Buzağı ve gençlerde hafif seyreder. Yaşlı hayvanlarda akut, perakut ve kronik olarak görülür. Beden ısısı artar, iştahsızlık, durgunluk, nabız ve solunum sayısında artış vardır. Tipik olarak beden ısısı inişli-çıkışlıdır. Dışkı katı ve  siyahtır. Mukoza ve konjuktivalar kağıt beyazı renk almıştır. Perakut seyirli hastalarda bahsedilen semptomlara ek olarak sinirsel semptomlar da  görülür. Bu sinirsel semptomların görülmesinden bir kaç saat sonrada hayvan ölür. Pratikte en çok kronik şekli görülür.

 

Anaplasmosis tedavisi;

İmidocarb en etkin ilaçtır.

Oxitetrasiklinler ve anemi için anemik ilaçlar uygulanır.

 

Anaplasmosisden korunma; Kene mücadelesi yapılır.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]