Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Abomasum'un yer değiştirmesi

Abomasum’un yer değiştirmesi

ABOMASUM’UN SOLA YER DEĞİŞTİRMESİ

 Abomasum’un yer değiştirmesi

Abomasumun karın boşluğunun ventralinde orta sağda yer alan normal konumunu değiştirerek, bir bölümünün rumenin altından sol tarafa kayıp, rumen ile sol karın duvarı arasında yer alması olgusudur.

 

Etkeni: Cüsseleri ağır ve süt verimleri yüksek olan kültür ırkı ineklerde daha sık görülür.

Hastalığın doğum ile ilişkisi vardır. Hemen hemen tüm klinik belirtiler doğumdan sonraki bir iki hafta içinde görülmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde rumenin altına girmiş olan abomasumun doğumu takiben rumenin altında kalarak sola doğru kayışını devam ettirdiği ve nihayet sol karın duvarı ile rumen arasına girdiği zannedilmektedir.

Hastalığın çıkışında beslenme şartları çok önemli bir role sahiptir. Rasyonda kaba yem oranının düşük, konsantre yem oranının fazla olması predispozisyon yaratan en önemli faktörlerin başında gelir.

Konsantre yem yönünden fazlaca beslenmiş olan hayvanın rumeninde açığa çıkan uçucu yağ asitleri abomasuma geçerek burda kısmi veya tam bir atoni yaratırlar. Abomasum içeriği duodenuma geçemez ve içerik abomasumda daha çok birikir. Abomasum gevşek ve genişlemiş bir hal alır. Genişlemiş ve gevşemiş olan abomasum gebeliğin son dönemlerinde rumenin altına girebilir. Çünkü, gebeliğin son dönemlerinde giderek büyüyen ve tabana oturmuş durumda öne doğru ilerleyen uterus, rumenin altına girerek, rumeni hafifce yukarı kaldırır.

Bunun yanında sürekli bağlı tutulan hayvanlar, asidozis olguları, güç doğumlar, metritis, mastitis, ketosiz, dana humması ve stres lerde hazırlayıcı sebepler arasında sayılabilir. Kanaatımızca genetik faktörlerde önemli hazırlayıcı sebeplerden sayılabilir.

Abomasum’un yer değiştirmesi semptomu;

Hastalık belirtileri doğumdan bir iki hafta sonra görülmeye başlanır. İştah birden azalır. Süt verimi düşer. Geviş getirme düzensiz ve seyrektir veya hiç yoktur. Beden ısısı, nabız ve solunum sayıları normal değerler arasındadır. İlerleyen durumlarda hasta iyice durgunlaşır ve iştah tamamen kesilir. Nabız normalin üstüne çıkar.

En önemli belirti steteskopla yapılan muayenede   sol  9-12 kostalar arasındaki bölgede, üst ucu açlık çukurluğu hizasında altta olecranon hizasına kadar inen bölgede rumenin diğer bölgelerinden tamamen farklı olan ”timpanik sesin”  (parmakla vurulan boş testiden gelen ses gibi sesin) duyulmasıdır.

Abomasum’un yer değiştirmesi tedavi;

Eğer hayvan tedavi edilmesse 3-4 hafta içinde ölür.

Tek radikal tedavi operatiftir.

 

Abomasum’un yer değiştirmesi korunma;

Mümkün olduğunca gebelik döneminde kaba yem ağırlıklı besleme faydalı olur.

ilginizi cekebilir

Yayın balığı yetiştiriciliği

Yayın balığı yetiştiriciliği Ülkemizin birçok göl, tatlı su kaynakları ve akarsuyunda bulunan yayın balığı (Silurus …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2012 - 2015, Ziraatfakultesi.Net - [ Ziraat fakültesi - Ziraat ders notları - Zirai videolar - Ziraat sınav soruları - Tarımsal videolar ]