Arşivler

Bumerang üyeliğimiz

Bumerang - Yazarkafe

Yerli kara sığır ırkı

Yerli kara sığır ırkı

Yerli kara sığır ırkı   Genel özellikleri Yetiştirilme bölgesi Orta Anadolu olan Yerli Kara sığırları bu bölgenin çevre ve iklim gibi şartlarına çok iyi adapte olmuştur. Baş vücut kısmına oranla biraz iridir. Boynuzlar genellikle hilal şeklinde olup zayıf ve kısadır. Anadolu’ya yetiştirilen yerli sığır ırkları içerisinde en ufak yapılı olanıdır. Rengi tırnağından boynuzuna kadar simsiyah […]

01 Kasım 2012 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yerli kara sığır ırkı

 

Genel özellikleri
Yetiştirilme bölgesi Orta Anadolu olan Yerli Kara sığırları bu bölgenin çevre ve iklim gibi şartlarına çok iyi adapte olmuştur. Baş vücut kısmına oranla biraz iridir. Boynuzlar genellikle hilal şeklinde olup zayıf ve kısadır. Anadolu’ya yetiştirilen yerli sığır ırkları içerisinde en ufak yapılı olanıdır. Rengi tırnağından boynuzuna kadar simsiyah bir renktedir. Renk açılması bir tek meme kısmında görülebilir. Süt verimi çok az olan bu sığır ırkının meme yapısı küçük ve cılızdır.

Verim özellikleri


Yerli Kara sığır ırkının
* Laktasyon süreleri yaklaşık olarak 200 – 220 gün
* Süt verimi 700-900 kg arasında değişmektedir. Çok iyi bakım ve besleme yapılırsa süt verimi biraz daha artarak 1.000 – 1.100 kg olabiliyor.
* Süt yağı oranı % 4 – 4,5 civarındadır.
* Ergin canlı ağırlıkları erkeklerde 300 kg, dişilerde 200 kg civarındadır.
* Beside günlük canlı ağırlık artışı yaklaşık 700- 900 g kadardır.

Bir Cevap Yazın

Bu sitedeki bütün yazılar, dosyalar ve argumanların izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül